4 Kıtada Kurban Sevinci


 Beşir Derneği’nin 2019 yılı için başlattığı kampanyada "Kurban Yakınlaşmaktır" sloganıyla Türkiye’de dahil 16 ülkeye kurban bağışında bulundu. Kurban kampanyası kapsamında 4 kıtaya giden dernek, hayırseverlerin destekleriyle 422 ton kurban bağışını yaklaşık 500 bin ihtiyaç sahibine ulaştırdı. Türkiye genelindeki yaygın temsilcilik ağı, online bağış, EFT veya Havale ile gelen kurban emanetlerini gerçekleştirdikleri vekaleten kurban kesim organizasyonları ile yerine getirdiklerini vurgulayan Beşir Derneği Genel başkanı Fatih Sarıyar,"Beşir derneğine güvenerek kurbanlarını bağışlayan tüm hayırseverlere teşekkür ediyoruz. Emanet ettiğiniz bağışlarınızı büyük bir hassasiyet içerisinde 4 kıtada yüzbinlerce kardeşimize ulaştırdık. Ekiplerimiz gittikleri ülkelerde sizlerden aldığımız kurban emanetlerini İslami usullere göre kesti ve paylar halinde dağıttı." dedi. 


Verilen Her Bir Vekaleti Emanet Bildik

Beşir Derneği’nin vekalet ile kurban kesim organizasyon aşamaları ile sözlerine devam eden Beşir Derneği Genel Başkanı Fatih Sarıyar; “Ekiplerimiz öncelikle gittikleri ülkelerin yerel makamları ile istişareli bir şekilde kurbanlıkların İslami kurallara uygun seçimi, kesim yerlerinin ayarlanması ve düzenlenmesi ile görevlerine başlarlar. Kurbanlıkların küpeleme işlemi tamamlandıktan sonra kurbanlıkların kesimi için coğrafi şartlar çerçevesinde en iyi ekipmanlar temin eden ekiplerimiz, bir yandan kesim aşamasının islami usüllere uygun gerçekleşmesini sağlarken, bir yandan da kesim sırasında hazır bulunan resmi makamlar ile birlikte organizasyonu belgelendirirler. Verilen her bir vekaleti emanet bilip bu bilinç ile kesim alanının güvenliğini sağlayan ekiplerimiz sonrasında pay edilen kurban etlerini de yerel makamlar ile belirledikleri ihtiyaç sahibi ailelere, medreselere, yurtlara ve yetimhanelere dağıtımını gerçekleştirirler.” şeklinde ifade etti.


4 Kıtada 16 Ülkede Bayram Sevinci

Dernek gönüllüleri başta Türkiye olmak üzere Filistin, Yemen, Somali, Çad, Bangladeş, Tanzanya, Benin, Suriye, Senegal, Moğolistan, Kazakistan, Kenya, Afganistan, Sudan’da bağışçılarından aldığı kurban emanetlerini bizzat yerinde nezaret ederek İslami usüllere uygun bir şekilde kesimini gerçekleştirdi. Gidilen ülkelerde sadece kurban bayramı coşkusunu ihtiyaç sahibi aileler ile paylaşılması ile yetinmeyen dernek, ülkemiz kurum ve kuruluş ziyaretleri ile de dernek olarak bulunan ülkede yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirmeler yaptı. Yapılan bu ziyaretlerin oldukça önemli bir yönü olduğuna vurgu yapan Başkan Sarıyar; “Beşir Derneği olarak gittiğimiz her bir ülkede imkanlar çerçevesinde ülkemizin kurum ve kuruluşlarını ziyaret etmeye önem veriyoruz bu vesile ile yapacağımız organizasyonun hangi lokasyonda en iyi bir şekilde gerçekleştirilebileceğini istişare ediyoruz. Bununla birlikte yaptığımız faaliyetler ile gittiğimiz ülkelerdeki mazlumların gönlünü yapıyor fakat aynı zamanda ülkemizin bu coğrafyalardaki önemine de katkı sağlıyoruz” şeklinde düşüncelerini ifade etti


Türkiye Bayram Sabahına Mutlu Uyandı

Yardımlarını yıllardır dünyanın dört bir yanına ulaştıran Beşir Derneği, yurt içindeki ihtiyaç sahiplerini de unutmadı. Dernek, geliştirdiği ‘Kardeş Payı’ projesi ile kurbanını kendi kesip etinin bir kısmını ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırsever vatandaşlar için de çözüm sundu. Kestiği kurbanın etini, kardeş payı yaparak Beşir Derneği vesilesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen bağışçılar, ‘Kardeş Payı’ projesinde buluştu. Beşir Derneği temsilci ve gönüllüleri, bağışçının belirttiği gün ve saatte gidip bağışlanan etleri aldı ve ihtiyaç sahiplerine teslim etti. Beşir Derneği Toplanan bu kurban payları ile birlikte yine Türkiye’de gerçekleştirdiği vekaleten kurban kesim organizasyonu sonucu Türkiye’deki ihtiyaç sahibi on binlerce gönle dokundu.Bağış Takip Sistemi İle Kolayca Kurban Kesim Videoları İzleniyor

Sözlerine Beşir Derneği’nin geliştirdiği Bağış Takip Sistemi vurgusu ile son veren Başkan Sarıyar; “Bağışçılarımız web sitemiz üzerinden kurban bağışlarının nerede ve ne zaman kesildiğine dair bilgi alabildikleri gibi, kurban kesim videoları da en kısa zamanda kendilerine ulaştırılmak üzere hazırlanmaktadır. Kurban bağışları ile yedi iklim dört kıtada mahzun ve mazlum kardeşlerimizi yalnız bırakmayan tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.


Beşir Derneği, kurban bayramı döneminde olduğu gibi yılın diğer dönemlerinde de Türkiye’de ve dünyada gönüller yapmaya devam edecek.